Apartament

Mówiąc o obiektach noclegowych, najczęściej mamy na myśli hotele, choć do bazy obiektów noclegowych należy zaliczyć także pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, motele, domy wycieczkowe, schroniska, a nawet pola biwakowe. Oprócz tego sporym zainteresowaniem cieszą się kwatery prywatne, dla mieszkańców miejscowości turystycznych stanowiące niekiedy podstawowe źródło zarobku. Na tym tle coraz większą popularność zyskuje apartament, czyli obiekt umożliwiający swobodny wypoczynek w wyjątkowo komfortowych warunkach.

Z czego składa się apartament?

Apartament rozkładem pomieszczeń i ich funkcjonalnością przypomina zwyczajne mieszkanie. W jego skład wchodzi salon, osobna kuchnia (niekiedy zamiast kuchni mamy salon a aneksem kuchennym), jedna lub kilka sypialni, łazienka oraz przedsionek pełniący funkcję przedpokoju. Z tego powodu apartament jest miejscem idealnym na pobyt długoterminowy, choć rezerwacje na jedną lub kilka nocy również zdarzają się bardzo często. Jest to obiekt oferujący bardzo komfortowe warunki pobytu, zapewniający cichą, intymną atmosferę, a właśnie tego oczekujemy od dobrego hotelu.

Apartament – wyposażenie pomieszczeń

Ogromną zaletą apartamentów jest ich bogate wyposażenie. W przeciwieństwie do pokoi hotelowych, apartamenty mieszczą meble i sprzęty, z jakich każdy z nas korzysta na co dzień. To sprawia, że można tam swobodnie spędzać czas bez poczucia, że zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach, a do naszej dyspozycji jest jedynie sporej wielkości łóżko. W apartamencie można prowadzić normalną aktywność, włącznie z pracą, spotkaniami towarzyskimi czy gotowaniem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając apartament?

Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów apartamentów. Jedną z nich są apartamenty hotelowe, które funkcjonują obok klasycznych pokoi hotelowych. Zazwyczaj znajdują się na najwyższych piętrach budynku i korzystają z nich najbardziej wymagający klienci. Kolejną opcją są obiekty noclegowe, w których znajdują się wyłącznie apartamenty jedno-, dwu- i kilkuosobowe. Obiektów takich nie możemy nazwać hotelami, zwykle nie ma tam też restauracji czy klasycznego lobby. Jest to jednak opcja lubiana zarówno przez turystów, jak i klientów biznesowych. W takich obiektach jest zwykle dosyć cicho i spokojnie, zwłaszcza gdy usytuowane są w spokojnej okolicy. Bez przeszkód mogą pełnić taką samą funkcję jak hotel na delegację.

Przed podjęciem decyzji o wyborze apartamentu, zwróćmy uwagę na rodzaj obiektu i jego lokalizację. Wiele osób preferuje nocleg w centrum miasta, niemniej niektórzy wolą spędzić czas z dala od miejskiego zgiełku. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, warto by miejsce noclegu znajdowało się w niedalekiej odległości od dróg dojazdowych i przystanków komunikacji miejskiej.

Dla klienta bardzo ważne jest również wyposażenie pokoi, dlatego dokładnie czytamy opisy zamieszczone na stronie internetowej obiektu noclegowego. O apartament można też dopytać w trakcie rozmowy telefonicznej. Oprócz tego warto zawrócić uwagę na usługi oferowane w hotelu, np. usługi biznesowe, możliwość zorganizowania transferu na lotnisko czy zapewnienia opieki dzieciom.