hotel centrum warszawa

Każdy większy obiekt noclegowy posługuje się pojęciem „doba hotelowa” – pojęciem ważnym z punktu widzenia gościa hotelowego, ale i osób odpowiedzialnych za sprzątanie obiektu. Doba hotelowa zwykle zaczyna się o godzinie 1400 i kończy o godzinie 1000 dnia następnego. Oczywiście nie jest to regułą, jednak większość hoteli, zwłaszcza współpracujących z biurami podróży, dąży do ujednolicenia zapisów mówiących o dobie hotelowej.

Wcześniejszy przyjazd do hotelu

Jeżeli doba hotelowa zaczyna się o godz. 1400, to w większości przypadków dopiero od tej godziny będziemy mogli zakwaterować się w hotelu. Od tej godziny możemy też korzystać ze wszelkich udogodnień i atrakcji hotelowych, a także spożywać posiłki przewidziane opcją all inclusive.

W niektórych hotelach może zdarzyć się tak, że w przypadku dysponowania odpowiednią ilością pokoi przygotowanych na przyjęcie gości, wcześniejsze zakwaterowanie będzie możliwe, ale korzystanie z atrakcji hotelowych będzie się wiązało z koniecznością uiszczenia opłaty.

Przedłużenie doby hotelowej

Podobnie wygląda to w sytuacji, gdy doba hotelowa okazuje się dla nas zbyt krótka. Świetnym przykładem są tutaj wakacje z biurem podróży. Może zdarzyć się tak, że w dniu wylotu transfer na lotnisko przewidziany jest na godzinę 1300, natomiast doba hotelowa kończy się o 1000. Co w takiej sytuacji? Albo opuszczamy pokój i przez pozostały do wyjazdu czas jesteśmy zobowiązani do pilnowania bagażu, albo też opuszczamy pokój, a bagaż za opłatą oddajemy do przechowalni.

Innym rozwiązaniem jest przedłużenie doby hotelowej, ale chęć opłacenia kolejnych godzin pobytu należy zgłosić ze stosowanym wyprzedzeniem. Pamiętajmy też, że przedłużenie doby hotelowej możliwe jest w sytuacji, gdy hotel dysponuje wolnymi pokojami dla kolejnych gości. Natomiast jeśli nasz pokój o godz. 1400 ma zostać przekazany kolejnym osobom, obsługa hotelowa musi mieć czas na sprzątanie i przygotowanie pomieszczeń do przyjęcia nowych gości.