Warszawa, jako stolica państwa europejskiego, czerpie garściami z tradycji innych, zachodnich stolic europejskich. Oczywiście odbywają się tutaj imprezy i wydarzenia ściśle związane z historią miasta i historią kraju, polską kulturą i tradycją, ale niezależnie od tego, coraz częściej dostrzegamy zachodnie wpływy. Jedną z ciekawszych tradycji przejętych od zachodnich sąsiadów są jarmarki bożonarodzeniowe.

Cechy charakterystyczne targów świątecznych

Jarmarki bożonarodzeniowe to imprezy odbywające się w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Bardzo często ruszają już pod koniec listopada, natomiast ostatnie drewniane domki znikają w pierwszych tygodniach stycznia.

Jarmarki bożonarodzeniowe nazywane są targami świątecznymi, ale nazwa ta nie do końca odzwierciedla charakter tych wydarzeń. Rzeczywiście podczas jarmarków bożonarodzeniowych odbywają się targi – sprzedawcy oferują swoje wyroby, a klienci kupują oryginalne ozdoby świąteczne, wyroby rzemieślnicze, które będą niebanalnym pomysłem na prezent gwiazdkowy, drewniane zabawki i wiele innych przedmiotów będących efektem ciężkiej pracy utalentowanego rzemieślnika.

Cechą charakterystyczną jarmarków bożonarodzeniowych jest wyjątkowa, świąteczna atmosfera. Pięknie zdobione stoiska, ogromna ilość światełek, smakowite zapachy dań regionalnych i grzańca, świąteczne utwory sączące się z głośników – wszystko to sprawia, że jarmarki bożonarodzeniowe trudno rozpatrywać wyłącznie w kategoriach handlu. Zwłaszcza, że niektórym z nich towarzyszą koncerty, pokazy i konkursy, które uświetniają wydarzenia.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Warszawie

W Warszawie odbywa się kilka jarmarków bożonarodzeniowych, a ci, którzy zimowe eventy darzą szczególną sympatią, powinni odwiedzić wszystkie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Jarmark Bożonarodzeniowy przy Barbakanie (22 listopada 2019 – 6 stycznia 2020), który zapewnia mieszkańcom miasta i turystom moc świątecznych niespodzianek i atrakcji.

Do mniejszych wydarzeń tego typu należy zaliczyć: Targ Świąteczny w PKiN, Orientalny Bazar Świąteczny w Muzeum Azji i Pacyfiku, Slow Weekend – Kupuj Lepsze Prezenty, Boskie targi bożonarodzeniowe czy też Japoński Kiermasz Świąteczny. Część tych wydarzeń pokazuje dość egzotyczne połączenia rozmaitych kultur. Egzotyczne, ale jak najbardziej możliwe.